Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Proprietar imobil, am chirias si vreau sa vand casa !
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Proprietar imobil, am chirias si vreau sa vand casa !

Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Ma aflu in urmatoarea situatie: sunt proprietarea unui imobil si am inchiriat unei doamne care a deschis un magazin de faine. Am inregistrat contractul de inchiriere la organul fiscal, iar durata contractului este pana in martie 2017.Acum avand niste probleme sunt nevoita sa vand imobilul.
Tin sa mentionez faptul ca la clauzele proprietarului si clauzele chiriasului nu este mentionat nimic. Acest contract de inchiriere nu este inregistrat la cartea funciara, iar pe extrasul de carte funciara la sectiunea SARCINI scrie:NU SUNT. Intrebarea mea este urmatoarea: daca vand casa ,chiriasul ma poate da in judecata sau trebuie sa negocieze noul contract de inchiriere cu noii proprietari, sau acestia din urma nu sunt oblibati sa faca lucrul acesta.
Multumesc anticipat. O seara buna!
Buna ziua!
Cand a fost semnat contractul? Sunt anumite diferente daca e guvernat sub vechiul cod sau sub noul cod, diferente care pot sa influenteze opozabilitatea contractului fata de cumparator - de exemplu, in vechiul cod nu era necesara inscrierea in cartea funciara pentru asigurarea opozabilitatii, fiind suficienta autentificarea sau darea de data certa.
Oricum, apreciez ca in ambele cazuri, locatarul va poate solicita daune-interese in cazul in care noul locator nu ii respecta locatiunea.
Va recomand sa semnati un aditional tripartit prin care sa introduceti noul proprietar in contractul de locatiune.

Cu stima,