Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua,

As dori sa stiu cand ma pot pensiona ( caz:anticipat, anticipat partial) in conditiile de mai jos:
-data nasterii: 04.07.1961
-grupa a II-de munca: 13 ani si 5 luni
-stagiu de cotizare: 32 ani. Implinesc stagiul complet de cotizare la 01.01.2016
In caz de pensie anticipata care este procentul de penalizare?

Cum se aplica L 155/2015 pentru grupa a II, in conditiile in care lit a,1) si tabelul nr.1 de la alin(1) al art.55 din L263/2010 au fost abrogate de pct.1 al art.unic din Legea155/2015?

Cum se aplica prevederile art.158 din L 155/2015 in cazul in care am 13 ani si 5 luni in grupa a II ?

Extras - art. 158 din L155/2015 prevede: "perioadele de vechime in munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor standard de pensionare''

Multumesc!
-D-voastra nu aveti legatura cu legea 155/2015.
-Legea 155/2015 aduce modificari doar pentru cei care au lucrat in grupa I de munca.
-D-voastra aveti legatura cu tabelul nr.1 art.55 din legea 263/2010.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Limita de varsta la 59 de ani si 7 luni.
Pensie anticipata partiala la 57 de ani si 1 luna,cu penalizare de 22,5%.
Pentru pensie anticipa(fara penalizare) la 57 de ani si 1 luna trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 40 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
La acest moment aveti 35 de ani si 3 luni de stagiu.

Multumesc!