Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Se impoziteaza sulta obtinuta din schimbul de locuinta ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Se impoziteaza sulta obtinuta din schimbul de locuinta ?

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca suma(sulta) obtinuta ca diferenta in urma unui schimb imobiliar se impoziteaza cand o sa ma duc cu contractul de schimb sa ma inregistrez la circumscriptia financiara.
In contractul de schimb este precizat ca am primit suma de 10000 de euro.
Aceasta suma am primit-o in fata notarului care m-a asigurat ca sulta nu se impoziteaza.
Va multumesc !
Impozitele pe tranzactiile imobiliare le incaseaza si vireaza notarul, asa ca ce ati datorat, v-a luat deja. Dvs ati platit impozit pt vanzarea imobilului dvs, iar celalalt, a platit impozit pt vanzarea imobilului lui , probabil fiecare 2% din valoarea imobilului propriu.
Pt sulta nu datorati inca un impozit.
gi-jane2, moderator
Am inteles.
Va multumesc !