Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit pe comodat.Ce articol din Noul Cod fiscal ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit pe comodat.Ce articol din Noul Cod fiscal prevede aceasta obligație?

Ma interesează care articol din Noul Cod fiscal reglementează impozitul pe comodat.

Dacă comodatul este un act cu titlu gratuit îmi care curios ca proprietarul sa mai dea și bani pentru ca face un act cu titlu gratuit.
Adica sa fie obligat sa doneze și bani la stat sau sa ceara bani la comodat ar pentru plata.

M-ar interesa și ce sume ar reveni de plata cu titlu de exemplu dacă un domn sau doamna contabil ne-ar face un calcul concret.

Încă nu m-a interesat noul cod fiscal.

Chiar ma întreb dacă aceasta dispoziție legala nu va fi modificata sau abrogata pana la intrarea în vigoare.

Ma întreb dacă este constituțional a se proceda asa și sunt curios cum este redactata norma juridica respectiva.

ioanbutariu a scris:

Cod fiscal 2016:

ART. 453 - Definiţii

În înţelesul prezentului titlu, expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:

a) activitate economică- orice activitate care constă în furnizarea de bunuri, servicii şi lucrări pe o piaţă;

Deci daca e sa ne luam dupa definitia de mai sus si profesiile liberale sunt consid activ economice.

Posibil si normele metodologice sa clarifice mai mult acest aspect.

Pana la urma dupa cum s-au edictat normele metodologice cum se considera cu privire la avocati?

Nefiind vorba de activitati economice nu ar trebui platit pentru avocati acel impozit pe comodat intrucat nu se incadreaza pe dispozitiile prevazute de art. 453 lit. a din Codul Fiscal.

Este vorba numai de PFA atunci cand e vorba de activitati economice si numai atunci cand este vorba despre comercianti.

Practicarea avocaturii nu constituie o activitate economica.

A fost cineva sa vorbeasca despre acest aspect?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat