Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce excepție trebuie invocată?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce excepție trebuie invocată?

BUnă ziua.
Am fost chemați în judecată, pentru recunoașterea grupei de muncă, de către un fost salariat. Societatea noastră i-a eliberat acestui salariat adeverința respectivă, pentru exact aceeași perioadă pe care o solicită în instanță. De fapt, el a depus odată cu cererea de chemare în judecată și această adeverință.
Ce excepție trebuie invocată în acest caz?
Vă mulțumesc.
Daca adeverinta respectiva a fost singura cerere,solicitati respingerea cererii de chemare in judecata, ca ramasa fara obiect.
angajatul a fost multumit de grupa de munca in care a fost incadrat?
in cazul in care prin cererea de chemare in judecata se cere recunoasterea grupei de munca si aceasta corespunde intocmai cu cea din adeverinta, puteti solicita instantei sa constate ca actiunea a ramas fara obiect si sa respinga cererea sau sa invocati exceptia lipsei de interes, intrucat dreptul acestuia a fost deja satisfacut prin eliberarea adeverintei cu incadrarea pe care o solicita prin actiune.
Înțeleg din mesajul dvs. faptul că adeverința a fost emisă anterior depunerii cererii de chemare în judecată la instanță. În această situație, părerea mea este că trebuie să invocați excepția lipsei de interes. Prin interes se înțelege folosul practic pe care îl are reclamantul pentru a justifica punerea în mișcare a procedurii judiciare.
Ce trebuie facut in cazul in care grupa de munca nu corespunde cu ce efectiva lucrata?
Pe adeverinta de salarizare oferita de firma unde am lucrat, pe adeverinta nu este trecuta grupa de munca. Ce este de facut in cazul asta?

Raluca Leote a scris:

angajatul a fost multumit de grupa de munca in care a fost incadrat?
in cazul in care prin cererea de chemare in judecata se cere recunoasterea grupei de munca si aceasta corespunde intocmai cu cea din adeverinta, puteti solicita instantei sa constate ca actiunea a ramas fara obiect si sa respinga cererea sau sa invocati exceptia lipsei de interes, intrucat dreptul acestuia a fost deja satisfacut prin eliberarea adeverintei cu incadrarea pe care o solicita prin actiune.