avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce excepție trebuie invocată?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce excepție trebuie invocată?

BUnă ziua.
Am fost chemați în judecată, pentru recunoașterea grupei de muncă, de către un fost salariat. Societatea noastră i-a eliberat acestui salariat adeverința respectivă, pentru exact aceeași perioadă pe care o solicită în instanță. De fapt, el a depus odată cu cererea de chemare în judecată și această adeverință.
Ce excepție trebuie invocată în acest caz?
Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Daniel Z. , utilizator 18:45, 19 Aprilie 2018
Daca adeverinta respectiva a fost singura cerere,solicitati respingerea cererii de chemare in judecata, ca ramasa fara obiect.
angajatul a fost multumit de grupa de munca in care a fost incadrat?
in cazul in care prin cererea de chemare in judecata se cere recunoasterea grupei de munca si aceasta corespunde intocmai cu cea din adeverinta, puteti solicita instantei sa constate ca actiunea a ramas fara obiect si sa respinga cererea sau sa invocati exceptia lipsei de interes, intrucat dreptul acestuia a fost deja satisfacut prin eliberarea adeverintei cu incadrarea pe care o solicita prin actiune.
Înțeleg din mesajul dvs. faptul că adeverința a fost emisă anterior depunerii cererii de chemare în judecată la instanță. În această situație, părerea mea este că trebuie să invocați excepția lipsei de interes. Prin interes se înțelege folosul practic pe care îl are reclamantul pentru a justifica punerea în mișcare a procedurii judiciare.
Ce trebuie facut in cazul in care grupa de munca nu corespunde cu ce efectiva lucrata?
Pe adeverinta de salarizare oferita de firma unde am lucrat, pe adeverinta nu este trecuta grupa de munca. Ce este de facut in cazul asta?

Raluca Leote a scris:

angajatul a fost multumit de grupa de munca in care a fost incadrat?
in cazul in care prin cererea de chemare in judecata se cere recunoasterea grupei de munca si aceasta corespunde intocmai cu cea din adeverinta, puteti solicita instantei sa constate ca actiunea a ramas fara obiect si sa respinga cererea sau sa invocati exceptia lipsei de interes, intrucat dreptul acestuia a fost deja satisfacut prin eliberarea adeverintei cu incadrarea pe care o solicita prin actiune.

Alte discuții în legătură

Solicitare în instanță a unui act ce a fost deja emis Bog-Ppvc Bog-Ppvc Bună ziua, În cazul unui litigiu de muncă, dacă un fost salariat solicită obligarea societății la eliberarea unui adeverințe prin care să se ... (vezi toată discuția)
Incurcate sunt caile domnului Statescu Statescu Buna ziua! Am lucrat, inainte de 1989, la o institutie din Brasov,care in anul 2001 a fost desfiintata. Arhiva ei este in pastrare la o societate din Giurgiu. ... (vezi toată discuția)
Incadrarea in grupa a ii de munca, in procent de 70% din timpul efectiv lucrat ramona_moraru ramona_moraru Buna ziua. In perioada 01.11.1968-01.06.1990 mama mea a fost tehnician veterinar la o Circumscriptie veterinara. A solicitat Directiei pentru Agricultura ... (vezi toată discuția)