Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Restituire TVA si alte taxe vamale
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Restituire TVA si alte taxe vamale

Buna ziua!
Am o situatie delicata: am adus diferite condimente din Austria, am efectuat importul, insa comisionarul vamal a gresit - incepand cu ian. 2005 si pana in aug. 2005 - incadrarea acestor produse. In acest fel am platit catre stat TVA+taxe vamale aprox. 1 miliard lei vechi, bani pe care nu mi-i mai pot recupera, intrucat organele vamale sustin ca am depasit termenul legal inlauntrul caruia puteam sa-i recuperez.
Ce pot sa fac?
Merg pe contencios administrativ? Cat va fi taxa de timbru si timbrul judiciar? Nu vreau sa-l chem in judecata pe comisionar, intrucat lucrez foarte bine cu el.
Greseala nu este a comisionarului ci a autoritatii vamale, pentru ca aceasta trebuia sa constate de prima data ca incadrarea este gresita. Daca nu a facut-o de prima data, termenul de solicitatre a restituirii curge de la data cind autoritatea vamala a constatat ca vechea incadrare nu este corecta, pentru ca de la aceasta data ati luat la cunostinta ca puteti solicita restituirea.
In rest, un avocat bun, si bafta...
Chiar nu se pricepe nimeni?
Prin aceasta intrebare sa inteleg ca ceea ce userul de mai sus a postat nu este corect?