Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... OUG 293/2015
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

OUG 293/2015

Buna ziua,

Asistentii personali primesc 10 sau 25%?

Avem si functionarii publici cu atributii de asistenta sociala si mediator sanitar pentru romi angajat cu contract de munca in cadrul primariei. Acestia beneficiaza de crestere salariala? Daca da, de cat? 10% sau 25%.

Multumesc!
Mediatorul sanitar primeste 25%, intrucat se incadreaza in art. I pct. 1 din legea nr. 293/2015, fiind cuprins, din punct de vedere al salarizarii, in Anexa III la legea 284/2010 "familia ocupationala sanatate", capitolul I pct. 3 cu 2 "Salarii de bază pentru personalul de specialitate din unităţile de asistenţă socială/centre cu sau fără personalitate juridică ", poz. 26-28, "instructor de educatie". Reamintesc faptul ca, in conformitate cu prevederile Ordinului Ministrului Sanatatii si Familiei nr. 619/2002, pentru aprobarea functionarii ocupatiei de mediator sanitar si a Normelor tehnice privind organizarea, functionarea si finantarea activitatii mediatorilor sanitari în anul 2002, Anexa I art. 4, Mediatorul sanitar se asimileaza cu functia de instructor de educatie din punct de vedere al salarizarii, salarizarea efectuându-se conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 24/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.

despre asistentii personali ai persoanelor cu handicap, se incadreaza in prevederile art III la legea 293/2015 si primesc o majorare salariala de 25%, fiind incadrati tot in Anexa III la legea 284/2010 "familia ocupationala sanatate", capitolul I pct. 3 cu 2 "Salarii de bază pentru personalul de specialitate din unităţile de asistenţă socială/centre cu sau fără personalitate juridică", pozitia 38.