Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cod procedura fiscala aplicabil
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cod procedura fiscala aplicabil

Executarea sanctiunii amenzii contraventionale dintr-un proces-verbal de contraventie emis in anul 2015 se face conform dispozitiilor Codului de procedura fiscala in vigoare la data emiterii procesului-verbal sau dupa prevederile Noului Cod de procedura fiscala?
Se aplică prevederile noului cod de procedură fiscală.
Va multumesc pentru atentia acordata mesajului meu.
Exista o prevedere legala de unde rezulta cele spuse de dumneavoastra?
Concret, un proces-verbal de contraventie emis de un organ constatator in anul 2015 si trimis spre executare organului competent tot in anul 2015, trebuie sa respecte prevederile art.141 alin.7 din OG 92/2003 sau prevederile art.226 alin.7 din noul C.P.F. ?
Mii de multumiri pentru lamuriri.