Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata tva

Am fost înregistrata ca și plătitor tva api scoasa din oficiu deoarece contabila nu a depus declarațiile necesare la sase luni.Problema e că au trecut doi ani de atunci,eu nu am știut ca nu le-a depus,iar acum am de plătit un miliard patru sute mii lei plus penalități. Ce se poate face?Pot achiziționa un teren pe firmă pt a putea face recuperare de tva și apoi compensare cu suma datorata ca sa mai scadă. Rog o soluție urgent.Menționez ca nu am nici un contract semnat cu respectiva contabilă și deci nu o pot trage la răspundere.
Si chiar daca aveati nu aveti cum s ao trageti la raspundere.
Solutii chiar nu exista. Puteti sa va reinregistrati in scopuri de tva dar incepand de acum.
TVA ul de plata trebuie platit. Daca o sa cumparati ceva compensati cu ce o sa aveti de plata in viitor( nu in trecut)