Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Reducerea impozitului cu 50% pentru imobilele mai ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Reducerea impozitului cu 50% pentru imobilele mai vechi de 100 de ani

Potrivit noului Cod Fiscal L.277/2015, Art.547, Aln. 8 Pentru cladirile vechi peste 100 de ani ,impozitul de reduce cu 50% de la 01.01.1016.
Care este procedura ? Se intocmeste o cerere pentru evaluarea vechimi cladirii ?
Nu , documentati dvs cu acte din care sa rezulte anul constructiei imobilului.Reducere a impozitului pe cladire in functie de vechimea imobilului a fost acordata si in vechiul cod fiscal ,
individualizata pe alte transe de vechime ale imobilelor. Verificati totusi la directia de impozite si taxe de care apartineti daca ati beneficat de reducere in anul anterior si totodata verificati care este anul construirii imobilului cu care figurati inscris in evidenta fiscala,Daca figurati in evidenta fiscala cu anul cosntruirii declarat corect , impozitul calculat este redus cu 50%
Dacă clădirea este mai veche de 100 de ani şi este declarată monument istoric în M.O., în noul cod fiscal precizându-se că plata impozitului pt. monumente istorice "poate" fi scutită de consilul local, dar aceasta nu a emis nicio hotărâre în acest sens, trebuie achitată suma pretinsă de primărie? Noul cod fiscal elimină practic prin "posibilitatea" Consiliului local prevederea de "garantare" a scutirii de impozit, prevăzut în legea 422 din 18 iulie 2001.

Care poate prima în această situaţie ?