Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit sediu social
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit sediu social

As dori sa stiu daca o firma este nevoita sa plateasca impozit pe sediul social daca isi desfasoara activitatea strict la sediul clientului.(Consultanta).
Multumesc.
Ca sa functionezi ca societate , chiar daca este de consultanta, trebuie sa ai un sediu social. Acesta poate fi la locuinta asociatului ( pe baza unui contract de comodat sau de inchiriere) sau in spatiul unui tert(tot pe baza de contract de comodat sau inchiriere)Faptul ca desfasori activitatea de consultanta la terti si nu la sediul social, nu are legatura cu impozitul la care te referi.
Noul Cod fiscal valabil de la 01.01.2016 , a venit cu o noutate. Daca in apartamentul in care locuiesti ai si sediul social al societatii tale, atunci vei plati un impozit diferentiat pentru spatiul ocupat de societate, fata de impozitul pe care il datorezi ca persoana fizica, proprietar al apartamentului
Citiți și acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...