Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare imobil pe teritoriul Romaniei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare imobil pe teritoriul Romaniei

Buna ziua.
Mama mea,recasatorita In Italia cu un cetatean italian prin "separazione dei beni", avand si dubla cetatenie doreste sa cumpere un imobil pe teritoriul Romaniei.Ea doreste sa cumpere acest imobil pe numele ei iar cetateanul italian si urmasii lui sa nu aiba nici un drept asupra imobilului.Precizez ca cetateanul italian este de acord cu acest lucru iar certificatul lor de casatorie nu este inregistrat in Romania.
In acest caz,cum se procedeaza?Care sunt formalitatile?Este nevoie obligatoriu de prezenta lui?
Puteti sa imi explicati ce inseamna casatoria prin "separazione dei beni"?
Va rog un raspuns cat mai urgent.
Va multumesc frumos.
Pe site-ul
[ link extern ]

am citit ca:

La separazione dei beni è quel regime in base al quale ciascun coniuge rimane esclusivo titolare dei beni di sua spettanza e di ogni acquisto che debba effettuare anche in costanza di matrimonio, con diritto di amministrare il suo patrimonio senza alcuna ingerenza da parte dell'altro coniuge. Tale regime è stato fino al 1975 quello legale vale a dire automaticamente applicabile a tutte le coppie che non avessero stipulato un'apposita convenzione matrimoniale. Con la riforma del diritto di famiglia la situazione si è capovolta: il regime legale è quello della comunione dei beni ma vi è, tutt'ora, la facoltà per i coniugi di decidere di conservare la titolarità esclusiva dei beni acquistati durante il matrimonio.

Ceea ce inseamna ca dupa anul 1975 in Italia exista un regim de separatie de bunuri similar cu cel introdus in Romania prin Noul Cod civil, Capitolul VI – Drepturile şi obligaţiile patrimoniale ale soţilor, SECŢIUNEA a 3-a - Regimul separaţiei de bunuri, Art. 360 Regimul bunurilor
Dat fiind faptul acordul prenuptial si casatoria sunt incheiate in Italia si deci ca un eventual litigiu s-ar desfasura sub incidenta legii italiene, consultati un avocat din Italia.
In principiu nu este nevoie de inregistrarea casatoriei in Romania.
Inteleg ca aceasta forma de casatorie e ca un contract prenuptial;pentru bunurile dobandite pana la incheierea casatoriei(si chiar si in caz de deces?)are drept doar detinatorul acestora.Daca mama mea va cumpara acest imobil pe numele ei atunci cand se va pune problema unui divort sau un eventual deces sa inteleg ca actualul sot si urmasii acestuia nu vor avea nici un drept asupra proprietatii?dar acel contract este inregistrat doar in Italia.In Romania in momentul in care va incheia contractul de vanzare-cumparare nu trebuie sa prezinte o dovada a casatoriei in aceasta forma?sau sa fie si el prezent pentru a semna o eventuala conventie matrimoniala?insist deoarece nu ne este clar ce lege se aplica in cazul asta.
va multumesc inca o data.
Se aplica legea italiana. E necesar sa faca dovada casatoriei si separarii bunurilor si in Romania.