Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea9/1998 si legea164/2014 . Ordin de plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea9/1998 si legea164/2014 . Ordin de plata

Buna seara . Am o intrebare , pot ridica banii dintr-o despagubire, fara ordinul de plata ,doar cu titlul de plata si buletinul?Sunt intr-o situatie ciudata . Sunt parte a unui dosar de mostenire ( legea 9/1998) toti ceilalti au primit ordinul de plata , numai eu nu. Desi pe site-ul Autoritatii Nationale de Despagubiri imi arata ca banii s-au virat in contul de la CEC Bank.Postasul mi-a raspuns ca nu a sosit la posta un ordin de plata emis pe numele meu. Desi banii s-au virat din luna Decembrie 2015 si toti fratii mei i-au ridicat

Nu aveti nevoie de ordinul de plata
Verificati pe site-ul ministerului de finante daca va fost consemnata suma si acolo veti avea si numarul de recipisa de consemnare
Mergeti la CEC cu titlul de plata in original si cu buletinul. Ei oricum verifica in prealabil daca exista suma consemnata. Nu mai intarziati, sa nu se intoarca suma inapoi daca se observa ca nu o ridicati
Am scris la sediul central La CEC Banc si mi s-a spus asa:Stimata Doamna,

In urma mesajului dumneavoastra din data de 09.12.2015, va comunicam urmatoarele:

Sumele consemnate la Banca pe seama si la dispozitia beneficiarilor, persoane fizice, reprezentand despagubiri acordate in baza Legilor nr. 165/2013 sau nr. 164/2014 sunt imprescriptibile.

Astfel, beneficiarii titlurilor de plata se pot prezenta oricand la CEC Bank pentru a intra in posesia sumelor consemnate, fara a fi limitati la o perioada anume de timp.
Foarte bine, atunci mergeti si va ridicati banii