Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deschiderea contabilitatii unei asociatii infiintate ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deschiderea contabilitatii unei asociatii infiintate in baza OG26/2000

Sartu mana/Buna ziua.Am citit in Legea 121/2015 privind aprobarea OUG 79/2014 pentru modificarea si completarea Legii contabilitatii nr. 82/1991 ca:
Art I
2. La articolul I punctul 5, alineatul (2) al articolului 10 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare. Prin persoana imputernicita sa indeplineasca functia de director economic sau contabil-sef se intelege o persoana angajata potrivit legii, care are studii economice superioare si care are atributii privind conducerea contabilitatii entitatii."

Intrebare:In conditiile prevazute de articolul de mai sus, persoana imputernicita sa indeplineasca functia de director economic sau contabil sef, mai trebuie sa fie memru CECCAR?.Cu respect,Dragos Icleanu
Conform articolului amintit, daca persoana respectiva este angajat, are studii superioare economice si in fisa postului se prevede ca organizeaza si conduce contabilitatea in unitatea respectiva nu trebuie sa fie membru Ceccar.

Contabilitatea pentru persoanele juridice fara scop patrimonial se organizeaza conform OMEF 1969/2007, Anexa1 sau Anexa2 (daca este asociatie de proprietari sau cult religios).