Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Imprumut intre doua ONG-uri
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Imprumut intre doua ONG-uri

Daca se poate. in ce conditii, se poate realiza un transfer(imprumut) intre doua CAR-uri, unul avind un disponibil important, neutilizat,, al doilea fiind mai nou nu dispune de sufuciente fonduri pentru acordarea imprumuturilor intr-un termen scurt.
Daca erau ONG obisnuite si din scopul lor rezulta admisibil asa ceva, nu era o problema, mai ales daca e ceva ocazional si fara dobanda... In cazul CAR trebuie insa analizata legislatia speciala aplicabila acestora, care s-ar putea sa prevada expres si limitativ cui pot ele acorda imprumuturi - si anume numai membrilor lor... si deci ar putea fi o problema de legalitate din cauza legislatiei speciale, care difera in functie de tipul de CAR - de salariati sau de pensionari. Li se aplica si legislatia privind IFN-urile...