Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... autorizatie ISU cort evenimente
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

autorizatie ISU cort evenimente

buna ziua
-pentru corturile mobile (schelet aluminiu si prelata care se poate deschide pe orice latura)este necesara autorizatie ISU?
-cum se obtine autorizatia avand in vedere ca nu se monteaza aceeasi suprafata la fiecare eveniment?!
multumesc
Legislatia aplicabila este HG nr. 1739 din 6 decembrie 2006 pentru aprobarea categoriilor de construcţii şi amenajări care se supun avizării şi/ sau autorizării privind securitatea la incendiu.
In cazul dvs. va incadrati, cel mai probabil, la:
-art.1 Se aprobă următoarele categorii de construcţii şi amenajări care se supun avizării şi/ sau autorizării privind securitatea la incendiu:
r) construcţii sau amenajări temporare pentru spectacole sau întruniri, cu capacitatea mai mare sau egală cu 200 de locuri pe scaune ori având destinaţia comercială cu aria desfăşurată/ suprafaţa mai mare sau egală cu 2.500 mp;
Pentru autorizare se respecta prevederile Legii nr.307/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, privind securitatea la incendiu, care mentioneaza:
-art.19 Administratorul sau conducătorul instituţiei, după caz, are următoarele obligaţii principale:
c) să solicite şi să obţină avizele şi autorizaţiile de securitate la incendiu, prevăzute de lege, şi să asigure respectarea condiţiilor care au stat la baza eliberării acestora; în cazul anulării avizelor ori a autorizaţiilor, să dispună imediat sistarea lucrărilor de construcţii sau oprirea funcţionării ori utilizării construcţiilor sau amenajărilor respective.
Pentru fiecare montare a unui cort va trebui sa obtineti avizul ISU. Nu cred ca veti putea obtine un aviz general.
Pentru avizare/ autorizare ISU se respecta procedura prevazuta in Ordinul MAI nr. 3 din 6 ianuarie 2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de avizare şi autorizare privind
securitatea la incendiu şi protecţia civilă.