Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Angajat ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Angajat ONG

Buna ziua. Ce demersuri trebuiesc facute odata cu aparitia unui prim angajat al unui ONG? Trebuie modificat statutul, ce anume si unde trebuie declarat / modificat in acte? Multumesc!
Nu se modifica statutul ONG-ului, in aceasta situatie.

1. Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca (cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza).

2. Se completeaza si se transmite REVISAL-ul la ITM.
Transmiterea registrului general de evidenta a salariatilor in format electronic prin depunerea la sediul inspectoratului teritorial de munca se face pe suport CD, discheta 3,5 inch/1,44 MB sau medii de stocare USB cu sistem de fisiere FAT/FAT32.
Registrul general de evidenta a salariatilor in format electronic (REVISAL), insotit de o adresa de inaintare semnata si stampilata de catre reprezentantul legal, se depune la sediul inspectoratului teritorial de munca in a carui raza teritoriala persoanele fizice sau juridice isi au domiciliul, respectiv sediul.
Pentru prima depunere la sediul inspectoratului teritorial de munca a registrului general de evidenta a salariatilor in format electronic, adresa de inaintare este insotita de o copie a certificatului de inmatriculare - in cazul angajatorului persoana juridica, respectiv o copie a actului de identitate - in cazul angajatorului persoana fizica.

3. Obținerea parolei pentru transmiterea online a REVISAL-ului de către angajatori se face la sediul ITM în a cărui rază teritorială îşi au sediul sau domiciliul, în baza prezentării următoarelor documente:
a) solicitarea scrisă pentru eliberarea parolei (model anexat);
b) împuternicire semnată şi ştampilată de angajator, în cazul în care persoana care solicită obținerea parolei este alta decât reprezentantul legal al angajatorului;
c) copia certificatului de înmatriculare al angajatorului;
d) copia actului de identitate al persoanei împuternicite.

4. Programul REVISAL il gasiti aici
[ link extern ]
In completarea raspunsului primit anterior, sa va mai spun ca odata cu semnarea contractului de munca, veti depune la finante formularul 010 in care bifati si completati acolo unde se refera la impozitele si taxele legate de contractul de munca pentru a completa vectorul fiscal si apoi veti depune declaratia 112.
Acelasi formular 010 il veti depune si atunci cand din anumite motive nu veti mai avea niciun contract de munca pe ong pentru a nu fi nevoit sa depuneti declaratia 112.
Multumesc mult pentru raspuns.