Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... studii superioare sau medii ptr ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

studii superioare sau medii ptr ...

Ptr functia de administrator societate comerciala sau director societate comerciala imi trebuiesc mai nou studii superioare???pt ca stiu ca acum vreo 2-3 ani isi puteau face contract pe aceste functii si nu li se cereau!
Buna ziua !Puteti consulta codurile COR;121004 Director societate comerciala

(Subgrupa majora 12, Grupa minora 121, Grupa de baza 1210)

Nivelul de instruire: - (nedefinit; superior dar nu neaparat)

Fisa postului pentru Director General (sau asimilat, domeniul privat)
Contract de performanta (fostul contract de management)

241939 Administrator societate comerciala

(Subgrupa majora 24, Grupa minora 241, Grupa de baza 2419)

Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)

Descriere

Ocupatia a fost introdusa prin Ordinul 170/2008 MMFES.

Dupa cum vedeti mai sus, COR prevede studii superioare pentru administrator societate.
Personal consider ca este de preferat ca un director sa aibe studii superioare.
corina.trandafir a scris:

Ptr functia de administrator societate comerciala sau director societate comerciala imi trebuiesc mai nou studii superioare???pt ca stiu ca acum vreo 2-3 ani isi puteau face contract pe aceste functii si nu li se cereau!

Pentru administrator societate comerciala sunt necesare studii superioare , iar pentru director societate comerciala in practica se merge si pe studii medii.
Este de preferat un administrator cu studii superioare desi nu este un act normativ care sa impuna aceasta.
COR nu este decat un act cu titlu de informatie.
Am vazut administratori cu studii medii care s-au descurcat foarte bine.