avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonus de performanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonus de performanta

Salut,

Ma intereseaza o informatie legata de bonusul de performanta. Sunt pe cale sa semnez un nou contractde angajare cu o companie si in contract am un punct unde scrie ca o sa beneficiez , citez" Bonus de performanta anual, cel putin un slariu brut".
Intrebarea era, daca acest bonus de performanta este conditionat, in general de ceva?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:01, 29 Martie 2016
Bonusul de performanta este conditionat de indeplinirea unor indicatori de performanta. Acestia ar trebui sa fie prevazuti in proceduri sau alte documente elaborate de angajator,, documente la care trebuie sa aveti acces pentru informare


Codul muncii:

ART. 40
(1) Angajatorul are, în principal, următoarele drepturi:
a) să stabilească organizarea şi funcţionarea unităţii;
b) să stabilească atribuţiile corespunzătoare fiecărui salariat, în condiţiile legii;
c) să dea dispoziţii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalităţii lor;
d) să exercite controlul asupra modului de îndeplinire a sarcinilor de serviciu;
e) să constate săvârşirea abaterilor disciplinare şi să aplice sancţiunile corespunzătoare, potrivit legii, contractului colectiv de muncă aplicabil şi regulamentului intern;
f) să stabilească obiectivele de performanţă individuală, precum şi criteriile de evaluare a realizării acestora.
In c.i.m./reg.intern /ccm aplicabil trebuie mentionat expres conditiile in care se acorda acel bonus .... de exemplu, daca faci vanzarui de .... lei, primesti bonus .... lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura in caz de evenimente neasteptate? cris2279 cris2279 Buna ziua, Exista o procedura anume de recuperare a orelor (3-4 ore) in cazul in care activitatea in firma nu se poate desfasura din cauza unei intreruperi ... (vezi toată discuția)
Sefa mea ma pune de 1 luna doar schimbul 2 adriantudor15 adriantudor15 Este normal ca de o luna de zile sefa mea ma programeaza la serviciu doar schimbul 2? Ce as putea sa fac? (vezi toată discuția)
Obligatii in afara fisei postului. edward_zone edward_zone Buna ziua, Am primit o decizie din parte angajatorului care spune ca trebuie sa operez anume activitati care ies din atributille Fisei Postului pe care am ... (vezi toată discuția)