Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor Casa de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor Casa de pensii

Buna seara,
As dori sa aflu cum trebuie sa "sune" o cerere catre Casa de pensii pentru a afla situatia (desfasurata lunar) a vechimii si a punctajului mediu anual.
Mentionez ca lucrez din anul 1979 nov. 28. Intre timp am fost in somaj un an, un an nu am platit nimic iar un an l-m platit "din mana". In prezent lucrez ( cu CIM) dar nu primesc "fluturasul" (cica din dispzitia conducerii dar mai degraba din comoditatea celei care trebuie sa faca acest lucru).
Multumesc anticipat pentru raspus
Incepand cu data de 01.04.2001, puteti solicita Casei Judetene de Pensii in raza careia aveti domiciliul eliberarea unei adeverinte de stagiu de cotizare.

Mergeti la Casa de Pensii cu CI/BI si vi se elibereaza pe loc aceasta adeverinta.
TERMENUL LEGAL PENTRU VALIDAREA VECHIMII ÎN ROMÂNIA