Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de boala - rog raspuns urgent!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de boala - rog raspuns urgent!

Buna ziua, va scriu in speranta ca se va gasi cineva in masura sa imi raspunda.
Este vb de mama mea in varsta de 51 de ani, cu 31 de ani de munca, din care 5 ani la grupa I,,,,,,,sufera de osteoporoza si hernie de disc,,,,,m-ar interesa daca poate iesi cu pensie de boala!?

Va multumesc anticipat!
Iulia P., Iasi
1. Sa mearga la medicul de familie sa-i dea trimitere la Comisia de expertiza medicala care face propunerile de pensionare de boala.
2. Pentru amanunte, intrati pe www.pensiiprahova.ro, puneti intrebarea si veti primi raspuns de la specialisti in materie.
Comisia de expertiza medicala, care este in subordinea casei teritoriale de pensii, va emite decizie medicala de incadrare intr-unul din cele trei grade de invaliditate.

Avand in vedere decizia medicala, casa teritoriala de pensii va emite decizie de pensie de invaliditate.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
am 47 de ani si sunt foarte bolnav, acestea sunt diagnosticele bolilor mele:
Diagnostic principal DRG cod 1
- pancreatita cronica
Diagnostic secundar DRG
-diabet melitus tip2 cu control slab
-hipertensiune esentiala (primara)
-boala refluxului gastroesofagian cu esofagita
- ulcer peptic cronic fara hemoragie sau esofagita
-degenerescenta grasoasa a ficatului,neclasificata altundeva
-pseudochistul pancreasului
Diagnostic formulare libera
-pancreatita cronica
-recurenta pseudochist de pancreas operat
-diabet zaharat
-pancreatopriv dezechilibrat
-colecistectomie,esofagita de reflux clasa A
-hernie hiatala axiala prin rostogolire
-cicatrice de ulcer prepiloric
-hipertensiune arteriala esentiala stadiul I
-steatohepatita
cu toate acestea nu ma pot pensiona pe caz de boala,spuneti-mi ce trebuie sa fac ca sa reusesc ca nimeni nu a luat cazul meu in considerare,multumesc

Numai Comisia de expertiza medicala de pe langa Casa de Pensii poate face propunerea de pensionare medicala.
Vorbiti si cu medicul de familie, care va poate ajuta.
Multa sanatate si succes!
sever_daniela a scris:

am 47 de ani si sunt foarte bolnav (...)
cu toate acestea nu ma pot pensiona pe caz de boala, spuneti-mi ce trebuie sa fac ca sa reusesc ca nimeni nu a luat cazul meu in considerare,multumesc

Nu ne-ati scris ce-au spus medicii la care ati fost.
In absenta altor precizari, redau dispozitiile art. 57, alin (1) din Legea nr. 19/2000:

"Asiguratii care si-au pierdut capacitatea de munca datorita unei boli obisnuite sau unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate, daca indeplinesc stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta, conform tabelului 3."

Potrivit acestui tabel, trebuie sa aveti 18 ani stagiu de cotizare necesar daca invaliditatea s-a ivit cand aveati 43-47 ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic