Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... diferenta bani act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

diferenta bani act vanzare cumparare

Printr-un contract de vanzare cumparare este stipulata o diferenta de bani de achitat de catre cumparator ,pana la o anumita data.Eu, cumparator,am acum aceasta suma de bani si as fi vrut sa ii virez banii in cont sa incheiem actele,dar sotul meu(coproprietar)nu este in tara sa semneze actele.
Inteleg totusi bine ca nu ar fi nevoie de prezenta lui ci doar vanzatorul da o declaratie in fata notarului ca si-a primit diferenta de bani?si apoi notarul va trimite adresa la cadastru sa scoata imobilul de sub asa zisa ipoteca?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Da, puteti vira dvs banii.
Multumesc...deci cu viramentul mergem la notar unde el,vanzator, da o declaratie ca si-a primit banii...si iau si eu un exemplar de la notar.Zic bine?
Vanzatorul merge cu extrasul lui de cont, nu cu OP ul dvs. El trebuie sa faca dovada ca i-a intrat banii in cont.
Da da...m-am exprimat eu mai confuz,scuze....