Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de infractiunea de Încălcarea solemnităţii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de infractiunea de Încălcarea solemnităţii şedinţei cf. art. 278 din CP!?

am aflat in lipsa mea ca am fost acuzat de infractiunea de Încălcarea solemnităţii şedinţei cf. art. 278 din CP

Situatia de fapt e descrisa aici:www.avocatnet.ro/content/for...

Pe scurt, ascultam la casti o carte audio si am fost acuzat de infractiuni de audienta din senin de un judecator caruia i-am deschis dosar penal, dar care incompatibil fiind cf. art. 64 (1) f)(3)(5) din CPP a preluat doua dosare evident pentru a le musamaliza, iar aceasta acuza mi-a adus-o pentru a ma tracasa, hartui, ameninta si santaja sau mai rau

Observ intamplator pe saitul judecatoriei ca sunt acuzat de art. 278 din CP, si ca este mentionat un proces verbal al "lucratorilor la jandarmerie", care nu doar ca nu mi s-a adus la cunostinta in rastimpul in care am scris o declaratie care am depus-o din proprie initiativa pentru ca nu s-a intocmit proces verbal la Inspectoratul de jandarmerie judetean si luat numar de inregistrare, ci jandarmii mi-au si spus ca din punctul lor de vedere n-au sesizat nici o contraventie sau fapta penala. Totusi exista proces verbal, acuzatia ca sunt faptuitor al infractiunii art. 278 din CP adica condamnat fara proces penal :) Deasemenea exista inregistrarea instantei si alti martori: grefierul, mai multi avocati, parti pe care-i pot identifica, precum si alti jandarmi care pazeau detinutii din boxa

Intrebare: daca sunt "faptuitor", inseamna ca judecatorul a pus in miscare actiunea penala sau a inceput urmarirea penala sau procurorul incepe urmarirea in rem, capat (printr-o ordonanta falsificata) calitatea de suspect prin continuarea urmaririi penale s.a.m.d.? Eu cred ca a pus in miscare actiunea penala dar neavand experienta intreb... e clar o inscenare la care nu cred ca judecatorul a actionat singur adica trebuie sa fie in cardasie cu un procuror

Ce alte actiuni propuneti sa fac? Am sa cer procesul verbal de la IJV dar mai inainte am sa-i anunt ca daca e in contradictoriu cu declaratia mea sa sesizeze parchetul pentru Falsul in declaratii, Marturia mincinoasa si Abuzul in serviciu, precum si complicitatea la Represiunea nedreapta, Cercetarea abuziva, infractiunile de falsurile in inscrisuri, infractiunile de serviciu, infractiunile de impiedicarea infaptuirii jusititiei, infractiunile contra libertatii persoanei, infractiunile de coruptie si alte infractiuni

Mentionez ca la parchet am cerut deja stadiul dosarului penal, si n-am primit inca raspuns. La ce proceduri sa ma astept (in mod "normal")?

Deasemenea mentionez ca i-am deschis deja dosar penal asa-zisului judecator pentru Falsul in declaratii, Inducerea in eroare a organelor judiciare, Represiunea nedreapta, Cercetarea abuziva, infractiunile de falsurile in inscrisuri, infractiunile de serviciu, infractiunile de impiedicarea infaptuirii jusititiei, infractiunile contra libertatii persoanei, infractiunile de coruptie si alte infractiuni
eusaisapte, utilizator
Cred ca trebuie sa faceți recuzare și strămutare.

Mie îmi pare straniu ce se întâmplă...
eusaisapte a scris:

Eu cred ca a pus in miscare actiunea penala dar neavand experienta intreb...

Punerea in miscare a actiunii penale este de competenta procurorului, nu a judecatorului. Judecatorul prin incheiere de sedinta constata fapta si trimite incheierea catre procuror.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Cred ca trebuie sa faceți recuzare și strămutare.

Mie îmi pare straniu ce se întâmplă...

Buna idee, am sa introduc si o cerere de stramutare a dosarului penal cf. art. 326 din CPP, dar sa aflu numarul mai intai si ca a inceput macar urmarirea in rem... pana atunci sper ca se instaleaza un procuror general la PICCJ...

Recuzare doar motivata cf. art. 11 din OUG 27/2002 ca nu stiu cine e procurorul desemnat, dar stiu ca seful lor e instigatorul, si e numit in plangerea penala

P.S. E straniu ca dupa ce incearca din 2014 sa-mi faca rele n-au invatat inca din dosarele care le-au pierdut in instanta ca pe cale legala n-au sanse. Ce nu e straniu e ca CSM nu le-a facut nimic si de aceea tot incearca ca nu-s consecinte la abaterile lor disciplinare... IJ e ocupat cu d-na judecator care a denuntat ambasadorul american :)
Nu este incident aici art. 326 din Cpp.
trandafir2 a scris:

Nu este incident aici art. 326 din Cpp.

Prim-procurorul adica superiorul ierarhic al procurorul de caz este urmarit penal, si reclamantul dosarului, un judecator este urmarit penal, deci este dublu incident... cel putin. Exista si mai multi instigatori...