Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut PJ de la PF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut PJ de la PF

O societate vrea sa faca un imprumut de la o persoana fizica (sub 15000 eur), alta decat administratorul sau asociatii pe o perioada de un an in rate egale

Ma poate ajuta cineva cu urmatoarele probleme ?

1. Cum se procedeaza legal (si daca este legal), este suficient un contract de imprumut intre parti ?
2. Cum se inregistreaza contabil aceasta suma;
a. daca nu genereaza dobanda
b. daca genereaza dobanda

Multumesc !
Va raspund pentru pct.1
Aveti nevoie de contract de imprumut semnat de imprumutator (persoana fizica) si imprumutat (societatea). Nu este nevoie ca acest contract sa fie autentificat.
In cazul in care termenul de restituire al imprumutului depaseste 12 luni, veti face notificarea la BNR -Directia statistica, pentru inscrierea in Registrul datoriei externe.
juridic dana a scris:

Va raspund pentru pct.1
Aveti nevoie de contract de imprumut semnat de imprumutator (persoana fizica) si imprumutat (societatea). Nu este nevoie ca acest contract sa fie autentificat.
In cazul in care termenul de restituire al imprumutului depaseste 12 luni, veti face notificarea la BNR -Directia statistica, pentru inscrierea in Registrul datoriei externe.

Din cate stiu eu acesta notificare se face pentru imprumut de la o persoana fizica sau juridica straina.
Oranina Dumitru, Contabil
Asa este, dar in textul initial nu s-a facut precizarea vis-a-vis de persoana fizica rezidenta/ nerezidenta.
Persoana fizica - Cetatean Roman
Un aspect fiscal: daca genereaza dobanda, deductibilitatea fiscala e limitata la nivelul dobanzii legale.

Unde sa-l inregistrati:
daca nu genereaza dobanda, l-as lasa in clasa 4, creditori;
daca e pe termen scurt (sub 1 an), in clasa 5
daca e pe termen lung, in clasa 1.

Succes!