Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coasigurat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coasigurat

sotia poate sa fie coasigurat fara ca sotul sa beneficieze de deducere la salar?
adica 0 (zero ) personae in intretinere.

nu il intereseaza deducerea , numai sa apara sotia ca si coasigurat.
Potrivit art.77 alin.3 C.fisc., persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 300 lei lunar, cu excepţia veniturilor prevăzute la art. 62 lit. o), w) şi x) şi/sau a pensiilor de urmaş cuvenite conform legii, precum şi a prestaţiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, sotia dvs poate fi trecuta ca persoana in intretinere , dar si coasigurata.