Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mentiuni proces verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mentiuni proces verbal

Buna ziua!
In legatura cu un proces verbal de contraventie. Am luat o amenda pentru circulatie cu lumini de ceata, desi aveam DRL.

Este vreun articol de lege unde este specificat ca procesul verbal trebuie completat numai de agentul constatator? Acesta mi-a dat mie sa scriu la mentiuni.
Este caz de nulitate?
OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor,
art. 16 ( 7) In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal.
Articolul 17
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.

Procesul verbal este al insituției din care face parte agentul constatator, iar acesta îl are pe semnătură. Faptul că v-a lăsat să vă exprimați în scris mențiunile, consider că a fost de bună credință, moment pe care trebuia să-l exploatați în scris (mențiunile). Apoi, folosiți dreptul de a contesta procesul verbal în instanță.