Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrul in zilele de sarbatoare legala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrul in zilele de sarbatoare legala

Am tot citit legea acordarii zilelor libere nationale si ma intereseaza daca un cabinet/clinica veterinara ce acorda asistenta medical-veterinara se poate incadra la societatile prevazute de lege care prevede: "unde specificul activitatii" nu permite intreruperea, pentru ca in cazul nostru, pacientii au nevoie de tratament si in zilelele libere, nemaiamintind de urgente si care ar fi demersurile pentru a intra in legalitate. Va multumesc.
"Prin „caracterul procesului de producţie” trebuie avute în vedere unităţile sau locurile de muncă cunoscute sub denumirea generică „cu foc continuu”, de pildă cele în care se produce energie electrică sau termică (termocentrale, hidrocentrale etc.), ori activitatea nu poate fi întreruptă (furnale, topitorii) etc.
Sintagma „specificul activităţii” priveşte o gamă largă de unităţi şi locuri de muncă şi anume cele din transporturi (aeriene, navale, terestre), telecomunicaţii, domeniul sanitar şi de asistenţă socială, al aprovizionării populaţiei cu gaze, energie electrică, apă, căldură, alimente, comerţul cu amănuntul şi de deservire a populaţiei (magazine, „mall-uri”, restaurante) etc."
(C.Galca, Codul Muncii comentat si adnotat din 05 iunie 2013, Editura Rosetti International)