Forum Discuţii juridice Executare silită Adeverinta girant fara consimtamantul de retinere al ...
Discuție deschisă în Executare silită

Adeverinta girant fara consimtamantul de retinere al angajatorului

Buna ziua.Va rog o lamurire.Am girat un prieten la un CAR in baza unei adeverinte angajament de plata care este semnata si stampilata de unitatea unde lucrez dar partea unde scrie -Consimtim sa procedam la retinerea din salariu in cazul in care nu se achita ratele scadente de catre titularul imprumutului,au anulat-o scriind ca, nu consimtim,si cei de la CAR au primit adeverinta fara sa se sesizeze.
Pot sta linistita ca nu voi avea poprire pe salariu in situatia in care prietenul nu plateste ? Va multumesc.
Daca cel care l-ati girat nu isi va achita creditul acesta poate fi executat silit iar executorul poate dispune inclusiv executarea girantului. Angajatorul nu se poate opune executarii deoarece poate ajunge in situatia sa ii fie blocate conturile.
Angajatorul nu şi-a luat angajamentul că vă va trage din salar dacă nu plăteşte colegul dvs.
Adică până nu va primi o adresă de înfiinţare a popririi cu titlu executoriu nu va face nici o reţinere din salarul dvs.