Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... numele dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

numele dupa divort

In sentinta de divort pronuntata se specifica faptul ca fost mea sotie poate ramane pe numele meu, chiar daca eu nu am fost de acord cu acest lucru. Avem doi copii minori care poarta numele meu, dar nu sunt de acord ca fosta sotie sa isi pastreze acest nume. Se poate ca instanta sa ii dea acest drept fara acordul meu?
V-a intrebat si ati spus nu?
daca dvs ati fi declarat expres ca nu sunteti de acord nu avea cum sa ramana dupa divort la numele dvs... deci instanta nu-i poate acorda acest drept fara acordul dvs. insa daca dvs nu v-ati prezentat la termene si dumneaei a formulat aceasta cerere se presupune ca ati fost de acord, nu?