Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara - absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara - absente nemotivate

buna ziua!
intrucat art. 52, alin. 1 lit a) din codul muncii s-a abrogat ce fac in cazul salariatului caruia i s-a intocmit un referat ptr absente nemotivate? il convoc la sediu ptr clarificarea situatiei , pana atunci ii tin contractul suspendat pentru absente nemotivate si apoi ii incetez contractul ptr ca in cazul meu sigur nu se va prezenta?
este corect asa? multumesc!
a_fleancu a scris:

care ar fi temeiul de drept pentru suspendarea in cazul absentelor nemotivate?

art51(2)Codul Muncii:

2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Deci putem spune ca prevederea art 51(2)CM coroborate cu prevederi prevazute in ccm,cim,RI