Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Dubla cetatenie romana-germana
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Dubla cetatenie romana-germana

Buna seara,
locuiesc in Germania de 8 ani si indeplinesc toate conditiile de-a obtine si cetatenia germana,
Intrebarea mea este
-daca mi se ofera dublacetatenie care sunt avantajele si dezavantajele in Romania si Germania,i-mi pierd din drepturile de cetatean roman
- pot sa mai am proprietati in Rom.,am dreptul sa primesc in continuare o mostenire de la parinti??
-mai pot sa studiez in Romania cu dubla cetatenie???
-in Elvetia daca as vrea sa ma mut pot sa ma inregistrez cu oricare din buletine???(ca cetatean roman sau cel nemtesc?,la alegerea mea??)
Va multumesc
Vedeti [ link extern ]

Acolo scrie ca cetatenii altor state UE nu sunt siliti sa renunte la cetatenia statelor respective pentru a primi/pastra cetatenia germana.

Da, puteti studia cu dubla cetatenie.

In Elvetia puteti prezenta buletinul/pasaportul nemtesc, la alegerea dvs. Asta dupa naturalizare.

Dupa naturalizare veti fi in Germania un simplu cetatean german, iar in Romania un simplu cetatean roman.
tgeorgescu, utilizator
Va multumesc pentru raspuns,
In Romania trebuie sa anunt ca am (cand o sa primesc)si o alta cetatenie??

deci sa inteleg ca in Romania i-mi RAMAN toate drepturile ,(de-a putea studia,de-a putea primi o mostenire ,de-a pastra casa pe nume,etc)
si in Elvetia sa prezint doar buletinul romanesc(sau cel nemtesc )dupa situatie....
In Elvetia sunteti considerat fie cetatean german, fie cetatean roman, functie de ce acte prezentati.

Nu e necesar sa anuntati in Romania primirea altei cetatenii.
Buna ziua. Am dubla cetatenie ,romano-germana din 2013. Locuiesc si lucrez in Germania, dar inca mai am o locuinta in Romania si binenteles buletinul romanesc cu domiciliul in acest loc. Va rog sa ma lamuriti,... trebuie sa renunt la buletinul romanesc sau le pot folosi pe amandoua. Va multumesc. Nazare Gh.
Formal, ar trebui sa va faceti pasaport de CRDS-ist, in practica nu prea intereseaza pe nimeni (in afara de fisc).