Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea succesiunii in alt judet
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea succesiunii in alt judet

Dezbaterea succesiunii se poate face doar in circumscriptia de care apartine cel decedat sau se poate initia si in raza domiciliului celui care este mostenitor legatar, alta decat cea a defunctului?

Dezbaterea mostenirii se poate face si prin procura?

Multumesc!
dezbaterea succesiunii se face la un notar din circumscriptia locului decesului. Da, se poate dezbate succesiunea si prin procura speciala. Luati legatura cu un notar pentru a va explica intreaga procedura si actele de care aveti nevoie
Gresit, competenta notarului la succesiuni este dupa locul ULTIMULUI DOMICILIU, nu dupa cel al decesului. Deci, competent este un notar din circumscriptia judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu, indiferent de faptul ca succesibilul se prezinta personal sau prin mandatar, cu procura autentica.
Buna ziua,
Competenta pentru dezbaterea succesiunii este a oricarui notar de pe raza judecatoriei sub circumscriptia careia a avut domiciliul defunctul.
Dezbaterea succesiunii se poate face in prezenta succesibililor sau a mandatarilor acestora. Procura speciala pentru un mandatar se poate da la orice notar.