Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fara mutatie in vacanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fara mutatie in vacanta

Buna ziua
doamnelor si domnilor, detin un apartament proprietate personala in alta localitate decat cea in care domiciliaza sotul meu avand adresa de domiciliu in aceasta localitate
sotul meu este inca in stare de soc dupa ce a fost parasit pentru altul de fosta lui sotie dupa un mariaj de zeci de ani si acum se afla in proces de partaj cu aceasta
el spune ca dupa acel divort sufla si in iaurt si nu este de acord sa imi faca mutatie iar pe mine ma deranjeaza privirile intrebatoare ale celor care vad ca in acte nu avem acelasi domiciliu
conduita mea este ireprosabila si nu exista alt motiv decat anxietatea sotului meu care a dezvoltat un fel de psihoza vizavi de mutatie insa nici mie nu mi place sa fiu sotie doar cand ii convine lui, mutatia a devenit o chestiune de orgoliu din pacate si nu ar trebui sa fie asa deoarece purtam acelasi nume si in rest ne intelegem perfect, mai fac precizarea ca eu il intretin pe sotul meu
ce nu inteleg este de ce nu doreste sa mi faca mutatie, ce as putea face cu ea? e valabila doar un an, am loc de munca in localitatea de domiciliu, am casa proprietate personala
dar am si dorinta ca atunci cand ne cazam la un hotel in vacanta sa nu mai aud intrebarea "de ce aveti domiciliu diferit?!" ma simt complet dezarmata si profund nedreptatita de banuielile sale care ma aseaza in aceeasi tagma cu fosta sa sotie
pentru simplul fapt ca sunt femeie(un fel de misoginism) doar atat avem in comun eu si fosta sotie faptul ca suntem femei :)
wazz, utilizator
Stati cu el in casa lui sau la adresa din buletin ?
daca nu e de acord sa va ia in spatiu, nu va ia, desi nu l-ar afecta cu nimic.
Cui va intreaba,daca va intreaba puteti sa le raspundeti ca nu e treaba lor, oricum sotii nu sunt obligati sa aiba domiciliu comun.

Daca il vizitati ocazional, nu locuiti acolo, nici nu ar avea de ce sa va faca mutatie, cat nu aveti resedinta acolo.
gi-jane2, moderator
doamna, stau in casa mea luni joi in timpul serviciului iar vineri-duminica, sarbatorile legale, religioase, vacantele suntem nedespartiti, stau in casa sotului meu este o situatie impusa de faptul ca am serviciul in localitatea de domiciliu acum daca m ati intrebat ma gandesc sa caut de lucru in localitatea sotului a si inca ceva : am consultat un medic in localitatea sotului si medicul a fost si el circumspect din cauza adresei diferite din cartea de identitate
afirmati "sotii nu sunt obligati sa aiba domiciliu comun" dar in afara de obligatii exista si notiuni de bun simt iar eu am foarte mult bun simt... nu sunt concubina, nu e uniune consensuala, etc. e o relatie civilizata
wazz, utilizator
@wazz: cred ca trebuie sa lamuriti aceste lucruri cu sotul dvs (era bine daca le lamureati inainte de casatorie, dar niciodata nu e prea tarziu).
Poate ii faceti dvs mutatie lui in apartamentul dvs .... si aveti domiciliu comun.
bineinteles, desigur ca am propus de la inceput mutatie la mine pentru a avea domiciliu comun insa nu este de acord nici cu aceasta solutie motivul fiind neasumarea niciunei responsabilitati in privinta aspectelor juridice ale casatoriei si locuintei, ci doar savurarea aspectelor... :mothersday: nu mai continui, risc ca moderatorii sa ma considere :offtopic:

merci:)