Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imi este luat locul de parcare de catre un magazin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imi este luat locul de parcare de catre un magazin

S-a construit un hiper market langa blocule meu unde se afla si parcarea blocului. Am inteles ca primele 4 locuri de langa magazin vor fi luate de magazin in conditiile in care noi cei 4 avem autorizatie in regula, taxa platita.. tot.
Ce pot face ca sa ma apar in conditii legale? Nu e corect sa fie luat locul daca am contract. Cetateanul se poate proteja de astfel de abuzuri? El nu mai are drepturi?
Multumesc frumos de ajutor
Pana la ce data aveti contract si pana la ce data ati achitat acest loc de parcare catre primarie?
Pe tot anul cum fac de obicei, pana la 31 martie. Ma intereseaza daca exista un cadru legal care sa ma protejeze si sa pastrez acest loc de parcare. Altfel imi puteti spune ca la data expirarii contractului nu mi se mai innoieste...
Multumesc de raspuns
Pana la ce data aveti contract si pana la ce data ati achitat acest loc de parcare catre primarie?

Nu e corect sa fie luat locul daca am contract.
Omiteti aspectul esential ca locul de parcare este pe domeniul public unde primaria hotaraste
Analizati prevederile contractului de concesiune loc de parcare si veti constata ca este prevazut dreptul primariei de a schimba destinatia spatiului,de reziliere contract
Avand in vedere ca terenul pe care a fost parcarea apartine domeniului public,autoritatea publica locala=primaria poate dispune dupa propriul interes de utilizarea terenului si cum factorul pecuniar primeaza este de inteles interesul pentru executare spatiu comercial care asigura fonduri la bugetul local incomparabil mai mari decat c/v taxa anuala spatiu parcare vehicule
Cel putin in capitala,sector 1, autorizatia de concesionare loc parcare se achita anual intr-o singura transa
La fel si la Constanta unde mai nou,taxa de parcare auto se achita direct la autoritatea fiscala teritoriala
Daca insa primaria avea stiinta ca urmeaza sa se construiasca spatiu comercial,respectiv modificarea PUG/PUZ,nu este clar pentru ce a mai incheiat contracte de concesionare spatiu parcare
Dv ca si titular de autorizatie loc parcare aveti dreptul sa solicitati primariei sa restituie c/v taxa pentru perioada cat nu ati putut utilza spatiul de parcare
Stiu ca autoritatea publica locala=primaria are dreptul sa schimbe utilizatealocului de parcare/spatiului daca in locul repsectiv se caonstruieste in interese public, instituei publica, spital...etc Nu magazine private.
Totusi trebuie sa studiez legea, daca aveti o recomandare o primesc cu mult interese.