Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COntestatie decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COntestatie decizie de concediere

Care este termenul de contestatie a unei decizii de concediere individuala? 30 zile conform codului muncii sau 45 zile conform legii dialogului social?
Buna ziua,

Termenul in care puteti formula contestatie impotriva unei decizii de concediere este de 30 de zile conform art. 268 din Codului Muncii.

Va informez pe acesta cale faptul ca o astfel de decizie de concediere trebuie sa cuprinda in mod obligatoriu, pe langa alte elemente, sub sanctiunea nultatii absolute, termenul in care decizia poate fi contestata si instanta competenta sa solutioneze contestatia.

Buna ziua,

Termenul in care puteti formula contestatie impotriva unei decizii de concediere este de 30 de zile conform art. 268 din Codului Muncii.

Va informez pe acesta cale faptul ca o astfel de decizie de concediere trebuie sa cuprinda in mod obligatoriu, pe langa alte elemente, sub sanctiunea nultatii absolute, termenul in care decizia poate fi contestata si instanta competenta sa solutioneze contestatia.
Multumesc! si termenul prevazut de art. 211 Legea dialogului social este de 45 zile.Este o neconcordanta intre cele doua legi....
Termenul de contestatie este de 45 de zile pentru concediere.

Termenul de contestatie de 30 de zile se aplica pentru decizile de sanctionare, inclusiv pentru desfacerea disciplinara a c.i.m..
Cornel Vasile, Consilier juridic