Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cetatean strain casatorit in romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cetatean strain casatorit in romania

buna, am si eu o intrebare...acum 1 an m-am casatorit cu un cetatean de nat. turca,
are carte de rezidenta val. 5 ani, si acum 4 luni s-a angajat la o firma,din alt judet, cu CM pe perioada det.In aceasta perioada firma a avut un control de la itm, iar apoi a primit o hartie de la Serv. Imigrari din acel judet prin care era informat ca este amendat cu 200 de lei pentru nedeclararea schimbarii domiciliului si pentru ca nu si-a schimbat cartea de rezidenta cu domiciliul din judetul ala.cu amenda nu e o problema mare,dar schimbarea cartii de rezident trebuie sa o faca de cate ori schimba si locul de munca(avand in vedere ca o luna lucreaza intr-un oras , 2 luni in alt oras si tot asa_)mai ales ca nu sta in chirie ci in locuri inchiriate de firma angajatoare. O viza de flotant nu e de ajuns si pentru cetatenii straini? pentru ca schimbarea in fiecare luna a cartii de rezidenta este extrem de costisitoare,..
Stimata anamariaceli...de fapt, ce te intereseaza? Am inteles ca esti casatorita cu un cetatea turc! Despre abuzuri, nu pomenesc, despre discriminare la fel, autoritatile locale sunt obligate sa respecte legislatia care priveste drepturile strainilor care se afla pe teritoriul Romaniei!
Cetatenii straini care se afla pe teritoriul Romaniei au obligatia ca in maxim 15 zile de la producerea unei schimbari ( casatorie, schimat resedinta, nasterea unui copil, etc) sa anunte Oficiul Roman pentru Imigrari. In caz contrar vor fi sanctionati.
Referitor la sotul dumneavoastra el trebuie sa anunte ORI de fiecare data cad isi schimba resedinta.
Din cate stiu costul unei carti de rezidenta pentru membrii de familie ai cetatenilor romani este 11 ron ( o taxa de 7 ron si timbre fiscale in valoare de 4 ron).