Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DECRET nr. 93 din 28 martie 1983 privind aprobarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DECRET nr. 93 din 28 martie 1983 privind aprobarea statutelor organizatiilor socialiste din agricultura -

Are cineva cunostiinta cand in ce an a fost abrogat ,DECRET nr. 93 din 28 martie 1983 privind aprobarea statutelor organizatiilor socialiste din agricultura -

Care este legea -decretul cu care a fost inlocuit,daca exista ?

Legea 36/1991 privind societăţile agricole şi alte forme de asociere în agricultură - in vigoare de la 06.05.1991

Art. 81. - Pe data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă Decretul Consiliului de Stat nr. 346 din 28 septembrie 1977 privind aprobarea statutelor organizaţiilor cooperatiste din agricultură, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 105 din 4 octombrie 1977, Decretul Consiliului de Stat nr. 93/1983 privind aprobarea statutelor organizaţiilor socialiste din agricultură, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 13 din 28 martie 1983, precum şi orice alte dispoziţii contrare.
Raspunsul primit de la dumnevoastra dovedeste profesionalism si respect m-ati ajutat enorm de mult sa inteleg si sa dovedesc o alta realitate. Privind DECRET nr. 93 din 28 martie 1983 privind aprobarea statutelor organizatiilor socialiste din agricultura - ART.4, ART. 5 ,, Care este Articolul, Articolele din LEGEA - DECRET din perioada anilor 1970 -1989 care permitea Membrilor Cooperatori ai Cooperativei Agricole de Productie ( C.A.P.) Atribuirea de catre, C.A.P. de: LOTURI IN FOLOSINTA mai mari de 15 ARII = 1500 mp. (campie),,
Cea ce inseamna ca nici o lege decret din acele vremuri nu permiteau atribuirea de lot in folosinta mai mare de 15 ari.
Cu toata stima va multumesc inca odata.

Conform :
A) DECRET nr. 346 din 28 septembrie 1977 privind aprobarea statutelor organizatiilor cooperatiste din agricultura - ART. 4, ART. 5
B) DECRET nr. 93 din 28 martie 1983 privind aprobarea statutelor organizatiilor socialiste din agricultura - ART.4, ART. 5
C) LEGE Nr. 58 din 29 octombrie 1974 privind sistematizarea teritoriului si localitatilor urbane si rural. Art. 17.

Va rog mult precizati daca vre-un alt ,,DECRET- LEGE din perioada Republica Socialista Romania anii 1970 -1989 ,, permitea posibilitatea atribuirea de loturi in folosinta catre mebrii cooperatori mai mari de 15 arii ? Cand C.A.P.ul era in zona colectivizata zona campie
RETINETI : LOTURI IN FOLOSINTA MAI MARI DE 15 ARI ? in interiorul localitate sat, comuna intravilan
Se puteau da unui membru cooperator al C.A.P. LOT IN FOLOSINTA mai mare de 15 arii in intravilanul unei localitati ? Care este legea Decretul ?
STATUTUL din 28 septembrie 1977cooperativei agricole de producţie
EMITENT
CONSILIUL DE STAT
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 105 din 30 septembrie 1977

art.4
....
În cooperativa agricolă de producţie situata în zona de deal sau munte, adunarea generală poate atribui loturi în folosinţă personală şi peste 15 ari, atunci cînd terenurile respective se afla pe pante mari, nemecanizabile, au fertilitate scăzută şi prezintă dificultăţi pentru cooperativa de a le exploata.
......
Multumesc inca odata stimate domn moderator. Am pus intebarea deoarece un primar de comuna si un secretar aproape de capitala se tot bat cu pumni in piept ca se puteau da loturi in folosinta membrilor cooperatori ai C.A.P. mai mari de 15 ari ce puteau ajunge la 4o-50 ari. Acum le demonstrez cu legea pe birou.