Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre o sucesiune si vanzare facuta de unul dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre o sucesiune si vanzare facuta de unul dintre succesori

Ca sa intelegeti suntem trei frati dintre care doi de aceasi parinti iar unul din casatorie anterioara.Dupa moartea tatei s-a facut succesiunea ne-a fost dat partile iar mama dupa a facut vanzare cumparare cu uzufruct celeilalte sore care nu era in acte , acum mama a murit iar ea spune ca eu si fratele meu nu avem dreptul decat ce ni s-a dat dupa tata si ca are tot dreptul la vanzare fara a se mai face ceva dupa moartea mamei .Ea nu a fost niciodata recunoscuta de tata .Doresc daca am suspiciuni vizavi de corectitudinea actelor unde as putea sa ma adresez instantei sau unui notar.
Nu are importanta ca nu a fost recunoascuta de tata.
Mama avea dreptul sa vanda oricui, nu in mod neaparat fiicei.
Numai in cazul in care puteti demonstra ca nu a platit pretul ati putea cere anularea contractului de vanzare cu uzufruct.
copii au rezrva succesorala.....deci trebuie vazut ce act a facut cu mama dvs si ceilalti frati aveti rezerva deci puteci cere reductiunea .....verificati ce acte s-au facut ....sau deschideti succesiunea la un notar si sora dvs sa dovedeasca de ce nu vi s-ar cuveni partea.....
Buna ziua,
Daca dupa dezbaterea succesiunii de pe tata mama a vandut atunci va sfatuiesc sa nu va pierdeti banii si timpul pentru ca acel act de vanzare cumparare, incheiat la notar, este aproape imposibil de anulat.
Oricine are dreptul sa faca ce vrea cu bunurile sale in timpul vietii deci, inclusiv sa-l instraineze, fara a cere acordul sau a da socoteala eventualilor succesori.