avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

Buna ziua. Sunt gravida in 7 luni si doresc sa stiu daca am dreptul la tot concediul de odihna la locul de munca, mai exact cele 21de zile. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:23, 3 Februarie 2017
Legea nr. 12/ 2015 pentru modificarea și completarea Legii nr. 53/ 2003 — Codul muncii a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 52 din 22 ianuarie 2015 în vigoare din 25 ianuarie 2015 .
Conform Art. 145 , Cp. 3 din Codul Muncii Adnotat , salariatul nu-și pierde dreptul la concediul de odihnă chiar dacă s-a aflat în concediu medical un an calendaristic întreg totodata disparand corelatia dintre concediul de odihna si perioada efectiv lucrata . Acest lucru e posibil deoarece CCC-ul va fi considerat perioada efectiv lucrata !
Legea 12/2015 nu a abrogat Codul Muncii si doar l-a modificat si competat, prin urmare nu exista un nou Cod al Muncii.

CCC nu este considerat concediu medical , vedeti alin.2 din OUG 158/2005.

Situatiile considerate perioade de activitate prestata. sunt strict reglementatea de art.145 alin.4 C.mun., iar printre acestea CCC nu se numara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu odihna ptr concediu medical matei11 matei11 Buna ziua Am o salariata care intra in concediu medical Sarcina si lauzie in luna aprilie. A venit cu o cerere de concediu odihna ptr anul 2017 -. Cum ii ... (vezi toată discuția)
Plata concediu de odihna neefectuat paduflori paduflori Buna ziua Am urmatoarea situatie: din luna iulie 2013 sunt in concediu de crestere copil si mi au ramas neefectuate 20 de zile de concediu de odihna pe 2013 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil elamarius elamarius buna seara,lucrez la o fabrica din 22.11.2013 si ianuarie 2015 am aflat ca sunt insarcinata, problema este ca in decembrie2014 am avut 5 zile de concediu fara ... (vezi toată discuția)