Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

Buna ziua. Sunt gravida in 7 luni si doresc sa stiu daca am dreptul la tot concediul de odihna la locul de munca, mai exact cele 21de zile. Va multumesc.
Legea nr. 12/ 2015 pentru modificarea și completarea Legii nr. 53/ 2003 — Codul muncii a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 52 din 22 ianuarie 2015 în vigoare din 25 ianuarie 2015 .
Conform Art. 145 , Cp. 3 din Codul Muncii Adnotat , salariatul nu-și pierde dreptul la concediul de odihnă chiar dacă s-a aflat în concediu medical un an calendaristic întreg totodata disparand corelatia dintre concediul de odihna si perioada efectiv lucrata . Acest lucru e posibil deoarece CCC-ul va fi considerat perioada efectiv lucrata !
Legea 12/2015 nu a abrogat Codul Muncii si doar l-a modificat si competat, prin urmare nu exista un nou Cod al Muncii.

CCC nu este considerat concediu medical , vedeti alin.2 din OUG 158/2005.

Situatiile considerate perioade de activitate prestata. sunt strict reglementatea de art.145 alin.4 C.mun., iar printre acestea CCC nu se numara.