Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Control de fond anaf
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Control de fond anaf

Bună ziua, as avea nevoie de o lămurire în privința unei probleme, dețin o societate srl și doresc sa mă asociez cu cineva, acea persoana dorește un control de fond anaf. Puteti sa- mi spuneti în ce consta
Buna seara,
Se verifica legalitatea actelor si inregistrarilor contabile., registrele obligatorii, inventariere, si mai multe aspecte. Se verifica inregistrarea veniturilor, cheltuileilor deductibile si nedeductibile, calcularea si virarea obligatiilor fiscale.
Bună seara.
Controlul de fond este in fapt o inspecție fiscală.
In cadrul unei astfel de inspecții fiscale inspectorii ANAF realizează o cercetare amănunțită a tuturor operațiunilor efectuate de societatea dvs. Verifica de asemenea toate documentele contabile. In situatia in care se vor identifica obligații fiscale neachitate relative la unele tranzacții, se poate stabili in sarcina dvs. obligatia de plata a acestora si totodata obligația de plata a unor sume accesorii si dobânzi.
Important de mentionat este faptul ca ANAF nu mai realizează din anul 2013 niciun fel de control la cererea contribuabilului, fara o analiza prealabilă de risc. Dacă in urma unei astfel de analize se constata ca se impune realizarea unui control, se procedează in acest sens, in caz contrar controlul nu se va efectua.
Va mulțumesc pentru răspunsul dvs.