Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... drepturi de autor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

drepturi de autor

As dori sa utilizez motive romanesti pentru confectionare unor produse handmade pe care sa le comercializez. Exista postate astfel de motive pe internet, la unele precizandu-se cine le-a cules, la altele nu. De asemena, sunt carti si reviste de lucru manual care prezinta diverse modele, specificandu-se doar zona de unde provin. Incalc vreo lege sau vreun drept de autor daca folosesc aceste motive ? (pana la urma, sunt din folclor...) Daca raspunsul e afirmativ, ce ar trebui sa fac pentru a fi totul legal, mai ales ca as dori sa folosesc o eticheta pe care sa precizez apartenenta zonala a motivului lucrat?
~ Conținut șters la cerere ~