Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... care sunt sansele mele ca la partaj sa impartim un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

care sunt sansele mele ca la partaj sa impartim un autoturism

in timpul casatoriei soacra ne-a dat o suma de bani din care sa ne cumparam un autoturism.transferul banilor s-a facut prin banca deoarece eram noi in Constanta iar ea in Iasi. Daca pe hartiile de transfer s-a scris cadou dar nu s-a specificat daca este pentru sotie ,autoturismul reprezinta un bun propriu sau comun
Transferul s-a facut unde, in contul cui sau pe numele cui ?
transferul s-a facut prin banca iar contul era pe numele sotiei,nu avem cont comun
Toate bunurile obtinute in timpul casatoriei sunt prezumate ca bunuri comune.
Daca soacra a transferat o suma de bani in contul fiicei si a mentionat cadou atunci acesta este bun comun.
Doar in cazul donatiei se considera a fi bun propriu obtinut in timpul casatoriei.
Ce e cadoul ? O donatie sub forma darului manual. Darul a fost catre fiica ei, direct la ea in cont. Asa ca banii sunt proprii ai sotiei dvs, iar masina cumparata din acesti bani, e bunul ei propriu.
Pt ca cel mai probabil, nu s-a stipulat nicaieri cu ce bani a fost cumparata masina, puteti cere partajul masinii, insa e simplu de dovedit ca e bunul ei, asa ca nu cred ca veti avea succes intr-o actiune de partaj.

Masina pe numele cui a fost inmatriculata?