Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli intretinere bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli intretinere bloc

Buna ziua!
Este obligatoriu din pct de vedere legal ,sa fie trecut la cheltuieli de bloc,bebe nou nascut?
Da, este obligatoriu dpdv legal ca bebe nou nascut sa fie trecut la cheltuielile de bloc.

Bebe este considerat "persoana" din momentul in care i se atribuie un CNP in certificatul de nastere.

Orice persoana nou nascuta si care are CNP produce deseuri (scutece de unica folosinta, menajere, plastic, etc. - gunoiul se plateste la nr pers) si consuma resurse (energie el., gaz, apa) pe care le platesc mami si tati.
Daca sunt contorizate se platesc conform consumului.

De ex. bebe trebuie scos la plimbare iar mami foloseste liftul, liftul consuma energie care este repartizata pe nr de persoane. Nu va ganditi ca mami il tine in brate si ar trebui sa plateasca doar ptr o persoana!

HG1588/2007
SECTIUNEA 2: Repartizarea cheltuielilor pe numar de persoane
Art. 34
Cheltuielile care sunt determinate de numarul persoanelor care locuiesc in condominiu si nu pot fi individualizate pe fiecare proprietar pe baza unor dispozitive de masura se repartizeaza proportional cu numarul de persoane care locuiesc sau desfasoara activitati in cladire in luna pentru care se calculeaza lista de plata si reprezinta cheltuielile asociatiei pentru: apa rece, calda si canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrica utilizata pentru functionarea instalatiilor comune; colectarea deseurilor menajere, vidanjare.