Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am pierdut actul de proprietate al apartamentului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am pierdut actul de proprietate al apartamentului

Am pierdut actul de proprietate al apartamentului si totusi as vrea sa-l vand. Ce pot face in aceasta situatie? Mentionez ca am cartea funciara a acestuia.
Va multumesc pentru raspunsurile date! M-ati mai linistit.
Daca i se va face copie legalizata dupa actul de proprietate va putea sa vanda in baza acelei copii ? Nu are nevoie de actul original sau duplicat ?
La notariat mi s-a spus ca imi trebuie neaparat actul de proprietate, iar in cazul in care nu-l mai am si avand in vedere ca actul avea o vechime de peste 20 de ani, sa solicit o copie la arhive.