Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Prestare servicii de contabilitate
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Prestare servicii de contabilitate

buna ziua. poate o firma care nu are ca obiect de activitate 6920Activităţi de contabilitate şi audit financiar; consultanţă în domeniul fiscal sa aiba contract de asociere in participatiune cu un contabil si sa presteze servicii de contabilitate pentru alte firme ?
Daca va declara si inregistra la Registrul Comertului si aceasta activitate si va indeplini conditiile pentru prestarea acestei activitati, va putea
Nu. Pentru ca va veti asocia sa faceti ce? Contabilitate. Ori acest tip de servicii contabile sint expres reglementate atit de OG 65/1994 cit mai ale de Legea 82/1991.,Prestarea de servicii contabilitate fara autorizare CECCAR este si infractiune, or CECCAR-ul nu va autoriza asociatii in participatiune ci numai societati comerciale de contabilitate sau expertiza contabila. Nici acel contabil care nu e autorizat CECCAR nu poate presta servicii de contabilitate.