avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despagubire RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despagubire RCA

Buna ziua,


Din pacate am suferit un accident cu masina in aprilie.
Dauna totala
Am initiat procedurile de recuperare dauna de la RCA-ul vinovatului.

imi puteti comunica cum se calculeaza valoare daunei:
- am gasit mai multe variante online si nu stiu care este cea de actualitate.

detalii masina mea: suzuki swift 2012, 28000 km, impecabil interior/exterior :|
- m-a obliga sa iau epava (25% din suma despagubita)



Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 23:19, 27 Aprilie 2017
Mandarin87 a scris:

Buna ziua,


Din pacate am suferit un accident cu masina in aprilie.
Dauna totala
Am initiat procedurile de recuperare dauna de la RCA-ul vinovatului.

imi puteti comunica cum se calculeaza valoare daunei:
- am gasit mai multe variante online si nu stiu care este cea de actualitate.

detalii masina mea: suzuki swift 2012, 28000 km, impecabil interior/exterior :|
- m-a obliga sa iau epava (25% din suma despagubita)






as dori sa mai aflu daca solicit si dosar de victima tot de la asiguratorul rca al vinovatului si daca acolo pot sa atasej prejudicii ulterioare (costuri platforma, cost radiere , cost reimatriculare masina noua, rca meu pierdut/rovigneta, masina fusese in service cu o saptamana inainte, reparatii estetice pe casco, deci si acolo am platit franciza si multe alte etc)
Cuantumul despagubirii se calculeaza pe baza normei ASF nr. 23/2014. valoarea autoturismului la data accidentului se determina cu ajutorul unui program pe calculator. cea mai importanta dintre marimile care trebuie introduse in program este valoarea de nou a autoturismului. Aici societatile de asigurare folosesc valoarea cea mai mica. Aceeasi marca si tip de autoturism pot avea valori de noi diferite in functie de anul de fabricatie (datorita echiparilor standard diferite). De asemenea, trebuie tinut seama de echiparile optionale comandate de primul proprietar si montate de catre producator. Si altele.
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire pt dauana totala prea mica Birlanflorin Birlanflorin Intru-un accident auto masina mea un ford mondeo 1999 1.8 td a fost declarata dauna toala reparatia fiind mai mare decat valoarea masini. Mi s-a oferit suma ... (vezi toată discuția)
Dauna totala autoturism AMGanea AMGanea Cum se calculeaza valoarea de despagubire in cazul daunei totale in urma unui accident auto. Mentionez ca auto are anul de fabricatie 2006 si aprox. 35.000 ... (vezi toată discuția)