avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 200
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 200

Buna! Am pfa si in februarie am copletat declaratia 200 cea cu veniturile pe anul trecut dar mi-am declarat prea mult si asa ca trebuie sa primesc inapoi bani.Stie cine cand ii voi primii
In prima instanta este mai usor sa compensati suma platita in plus cu sumele de plata aferente platilor anticipate.
Totusi rambursarea sumelor de catre ANAF, este reglementata de
Ordinul 528/2015 al Ministrului Finantelor Publice

Mai jos citat din actul respectiv

Cererea de restituire va fi solutionata în termen de 45 zile calculat de la data inregistrarii acesteia de către compartimentul cu atributii de compensare/restituire sau de catre unitatea Trezoreriei Statului care va efectua restituirea sumei, dupa caz.
OMFP 528/2015 reglementează si formularele utilizate în desfăsurarea procesului de restituire si anume:
Cerere de restituire a unor sume reprezentand taxe sau alte venituri ale bugetului de stat, platite in plus sau necuvenit si pentru care nu exista obligatia de declarare;
Dispozitie de restituire a unor sume reprezentand taxe sau alte venituri ale bugetului de stat, platite in plus sau necuvenit si pentru care nu exista obligatia de declarare;
Instiintare de restituire a unor sume reprezentand taxe sau alte venituri ale bugetului de stat, platite in plus sau necuvenit si pentru care nu exista obligatia de declarare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună dimineața! se da următoarea situație, cineva a avut ... SIMO75 SIMO75 Bună dimineața! Se da următoarea situație, cineva a avut firma, a primit amenda , nu a plătit amenda, s-a pus poprire anaf pe salariu , oprește și ... (vezi toată discuția)
Am câștigat un proces cu anaf, dar nu vor să-mi restituie banii pentru că în sentință nu scrie explicit ,,restituirea sumei executate”. vă rog să-mi spuneți ce am de făcut tomela tomela Buna ziua ! Pe scurt : la sfarsitul anului 2017 aflu intamplator de o decizie de impunere pentru plata CASS pentru anul 2012 ( desi firma la care lucrasem ... (vezi toată discuția)