Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... deconectarea cheltuielilor pentru drum.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

deconectarea cheltuielilor pentru drum.

Martorii chemati prin citatie la instanta, au dreptul de a li se deconta cheltuielile de drum. In cazul cand un martor se prezinta la instanta, care este procedura de decontare a cheltuielilor de drum?
Trebuie ca martorii sa solicite in scris decontarea cheltuielilor de drum, sau in timpul procesului, martorii pot solicita verbal catre judecator de a li se deconta cheltuielile de drum?

Apoi, se stie ca trebuie facuta dovada de cheltuieli pentru drum, in cazul cand un martor vine cu masina personala, neavand bilet de transport (tren, maxi taxi), cum se procedeaza decontarea cheltuielilor de transport pentru astfel de martori?
Se solicita de la angajator o Foaie de drum, unde alaturi de diurna se vor trece> destinatia, ora si data plecarii, ora si data sosirii, serie si numar bilete de calatorie (tren,autobuz, etc) sau bon carburant, la un consum mediu de 7,5% benzina pe 100km. Daca s-a solicitat un avans, in vedrea calatoriei, decontul se va efectua la max. 3 zile de la incheierea calatoriei.