avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nu pot inmatricula auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nu pot inmatricula auto

Am achizitionat o masina de la un domn (x) care la randul lui a cumparat-o de la alt domn (y) si de la acel domn (y) nu mai am nici un act cum ca a cumparat-o de la proprietarul din talon .
Am act de vanzare - cumparare si certificat fiscal cu Domnul (x) .
Domnul (x) si domnul (y) au certificat V-C si fiscal .
Dar intre domnul (y) si proprietarul din talon nu exista nici un act ...
Pot inmatricula masina cumva ,ce e de facut?
Cel mai recent răspuns: viktormihail , utilizator 23:29, 9 Iunie 2017
Buna ziua,

Va trebui sa formulati o actiune in instanta impotriva dlui .x si y pentru ca instanta sa pronunte o hotarare prin care sa se constate vanzare cumparare succesiva de la y la x si apoi la dvs. si sa se dispuna inmatricularea masinii pe numele dvs.
Va multumesc pentru raspuns , dar eu am tot ce imi trebuie de la y pana la mine (fiscal si v-c) problema este ca lipsesc actele de la proprietarul din talon si domnul (y) si nu stiu cum as putea sa inscriu masina fara ele .
Dar sigur au existat acele acte , deoarece eu am fiscal de la domnul (x) .
Cum as putea proceda ?
Mai astept un raspuns , Multumesc Mult !
Va multumesc pentru raspuns , dar eu am tot ce imi trebuie de la y pana la mine (fiscal si v-c) problema este ca lipsesc actele de la proprietarul din talon si domnul (y) si nu stiu cum as putea sa inscriu masina fara ele .
Dar sigur au existat acele acte , deoarece eu am fiscal de la domnul (x) .
Cum as putea proceda ?
Mai astept un raspuns , Multumesc Mult !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere masina babasu babasu am cumparat o masina de la o persoana si am toate actele de la ea dar in masina am gasit un certificat de radiere fiscala facut de proprietarul amterior catre ... (vezi toată discuția)
Pot circula cu masina in momentul de fata???? babasu babasu Va rog, sa imi dati un raspuns concis Am cumparat o masina, la ea am toate actele, carte de identitate si certificat de inmatriculare. Masina in acte este ... (vezi toată discuția)
Acte masina... cristins cristins am cumparat o masina cu nr de calarasi..iar in talon apare numele proprietarului...iar actul de vanzare cumparare sa facut intre mine cumparator si o alta ... (vezi toată discuția)