avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia sociala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia sociala

Buna ziua, avand in vedere ca de la 1 martie 2017, nivelul indemnizaţiei sociale pentru pensionari este de 520 de lei. mi-e nu mi s-a dat aceasta indemnizatie in luna iunie.Eu am primit o pensie de invaliditate4 de 490 lei.
Eu am fost pensionar din 2009 de invaliliditae.la gradul 3 pana in 5 aprilie 2017 cand mi s-a schimbat gradul de boala trecand la gragul 2 accentuat. . Prin urmare acestui fapt eu am primit pensia de 490 dupa calculul facut de cei de la casa de pensii. ( vechime ani cotizabili 20. , nascuta 03.03. 1963,(ani 54), Varsta inscrieri la pensie este de 46 ani,7 luni ,pensie de asiguarare socila de 430 lei. ??pct. mediu anual 0.46878, nr. de pct. realizate 15.50895..indice de corectie 0, st. de cotizare nu l-au calculat .??. Rog sa raspundeti dac este normal sa am pensia sub 520 desi am gradul 2 accentuat de invliditate. Va multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:28, 25 Iunie 2017
Intrebare :

De ce??

Legea care face aceasta schimbare ??

Va multumesc frumos !!
Legea pentru pensia mininima a fost 520 d lei , de unde au dreptul sa imi diminueze aceasta pensie ?.. Nu respectam legea ??.. Indiferent de calcul ??. Unde-i lege nu-i tocmeala nu ??
Nu exista pensie(indemnizatie sociala) in plata mai mica de 520 de lei.
Citez : D.le , Carp Mircea ,imi pare foarte rau .. dar va contrazic.. exista pensie . nu cum ziceti d.vs ,, indemnizatie sociala.,,. La mine scrie pe decizie ,PENSIE DE INVALIDITAE ,,
Asa ca vorbim de pensie nu de indemnizatie.. Si trebuie respectata legea pensiilor de toate genurile . etc..))
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Exista pensie mai mica de 520 de lei.
Poate fi si de 1 leu.
Ea se plateste ca si indemnizatie minima pentru pensionari in suma de 520 de lei.
Cati lei ati primit in ultima luna ?

H.G.257 clarifica,cine primestre si cine nu primeste stagiu potential.

Art. 62
(1) In cazul persoanelor ale caror drepturi de pensie de invaliditate se deschid dupa data intrarii in vigoare a legii, la schimbarea gradului de invaliditate stagiul potential acordat la inscrierea initiala se mentine, iar eventualele stagii de cotizare, precum si stagiile asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a) din lege, realizate dupa pensionare, nu se valorifica.

Credeti ca cineva de pe acest forum acorda stagiu potential ?
Stagiu potetial il acorda:
-Legea
-Instanta, daca nu este respectata legea de catre casele locale si CNPP.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pensie va primi in plata ? gorjeanul gorjeanul am o vecina care a primit pe 15 martie decizia de pensionare...are total ani lucrati 18 si 9 luni punctaj 0,21 valoarea pensiei 193 lei..(salariul era mic in ... (vezi toată discuția)
60 lei pensie de invaliditate dupa aproape 10 ani lucrati ancamaria1000 ancamaria1000 Am intrat in comisia de expertiza medicala in 12 mai 2014 si ca urmare a deciziei medicale am intrat in gradul doi de invaliditate.Drept urmare,m-am prezentat ... (vezi toată discuția)
Exista diferenta de bani intre gradul 3 si gradul 2 de invaliditate ?? anyka49 anyka49 Sunt pensionata din 18.10.2011 pensie de inalidiliate gradul 3 de 439 lei pana in aprilie 05. 04. 2107 , In acest an 2017. 04. 05 mi s-a schimbat gradul de ... (vezi toată discuția)